kvbaileyroad@rediffmail.com +91-612- 2295595 +91-612 -
केन्द्रीय विद्यालय, बेली रोड, पटना
Kendriya Vidyalaya, Bailey Road, Patna
(An Autonomous body under MHRD) Government Of India
सी बी एस ई संबध संख्या : 300020 विद्यालय संख्या : 08117 के वी संख्या : 1843
Games & Sports

Games & Sports Achievements session 2018-19  (Both Shift)

                                                                                   

49TH KVS NATIONAL SPORTS MEET-2018
ACHIEVEMENT OF PARTICIPANTS (TEAM EVENTS) IN 49TH KVS NATIONAL SPORTS MEET-2018
PATNA REGION
SR. NO. EVENT BOYS/GIRLS CATEGORY NAME OF PARTICIPANTS CLASS & SEC K V  POSITION SELECTED FOR SGFI       (IF ANY) REMARKS
U-14,15  & 19 1ST 2ND 3RD
1 BASKETBALL GIRLS U-14 MUSKAN 
AYASHA  AZMI
SUMAIYA  AZMI
NAINSI  NAND
SWATI KUMARI
SIMPI KUMARI
SWASTI VERMA
ANNU KUMARI
VI B
VI D
VI D
VI D
VII B
VII B
VII D
VIII A
BAILEY ROAD 3RD 1. MUSKAN 
2. AYASHA  AZMI
 
2 HOCKEY  GIRLS U-14 ANJALI KUMARI
ARTI KUMARI
SAPNA KUMARI
SWETA KUMARI
FARIYA KHURSHID
SWETA PRIYA
MUSKAN
NAINCY KUMARI
KALPANA BARA
ROHINEE KUMARI
NITYA SINGH
NIKITA BHARTI
MUSKAN KUMARI
RASHMI RANI
VIIIC
VIID
VII C
VII D
VII D
VII B
VII C
VII B
VIII D
VII D
VII B
VII D
VII B
VIII B
BAILEY ROAD 1ST 1. ANJALI KUMARI
2. ARTI KUMARI
3. SAPNA KUMARI
4. SWETA KUMARI
5. FARIYA KHURSHID
6. SWETA PRIYA
7. MUSKAN
8. NAINCY KUMARI
9. ROHINEE KUMARI
10. NIKITA BHARTI
11. RASHMI RANI
 
3 HOCKEY  BOYS U-15 ROSHAN  RAJ
BOBBY KUMAR
PRASHANT KUMAR RANA
ABHISHEK KUMAR
RAHUL KUMAR
DHANANJAY KUMAR
SHIVENDU KISHORE
PRIYANSHU RAJ
ADARSH
CHANDAN KUMAR
VINAY KUMAR
ROHIT KUMAR
SHIVANS
VIII A
IX B
IX D
IX D
VII B
VII C
VIII C
IX C
VIII A
IX E
VIII A
IX C
VII B
BAILEY ROAD 2ND NO NEHRU CUP
4 CHESS GIRLS U-19 PARIDHI                          SHARDA SHARAN XI BAILEY ROAD 3RD NO  
4 HOCKEY  GIRLS U-19 NIDHI KUMARI IX B BAILEY ROAD NA YES  
5 BASKETBALL BOYS U-19 AYUSH RAJ X B BAILEY ROAD NA YES  

   

Games & Sports Achievements session 2018-19 (First Shift)  

 List of Selected Participants for National Sports Meet-2018       

 

REGIONAL

NATIONAL

SGFI

Remarks

Boys

  1. Hockey U-14- Gold
  2. Basketball- U-14 –Gold
  3. Kho-Kho –U-19-Gold
  4. Boxing U-19 (Individual)-Gold
  5. Judo U-19-Gold
  6. Shooting U-19-Gold
  7. Tack Wando-U-14 Gold
  8. Badminton U-19 -Gold

Hockey – Silver

 

 

Girls

Hockey –U-14 Gold

Basketball-U-14 Brouns

Kho-Kho-U-19-Gold

Volley ball-U-19-Gold

Hockey-U-19-Gold

Hockey Gold Madel U-14

Basketball-3rd –U-14

 

Two girls Basket Ball U-14

(1)  Muskan Kumari, VI B

(2)  Somiya Azami, VI D

 

One girl Hockey U-14

(1)  Sapna Kumari, VI-C

One girl Hockey U-19

(1)  LAxmi, (SS)

One girl Basketball U-14 selected for (Indian Camp)

 

Total Participation in Regional Level-105

Total participation in National Level-39

Total participation in SGFI Level-6

 
 
 
 
Games & Sports Achievements session (Second Shift)
 

 List of Selected Participants for SGFI Meet-2018

 

 List of Selected Participants for National Sports Meet-2018

 

 List of Selected Participants for National Sports Meet-2017

 

REGIONAL

NATIONAL

SGFI

Remarks

Boys

  1. Hockey U-14- Gold
  2. Basketball- U-14 –Gold
  3. Kho-Kho –U-19-Gold
  4. Boxing U-19 (Individual)-Gold
  5. Judo U-19-Gold
  6. Shooting U-19-Gold
  7. Tack Wando-U-14 Gold
  8. Badminton U-19 -Gold

Hockey – Silver

Three boys Hockey U-14

  1. Dhananjay Kumar, VI C
  2. Bobby Kumar, VIII B
  3. Abhishek, VIII D ,Kho-Kho U-19
  4. Samar Singh,X C (SS)

 

Girls

Hockey –U-14 Gold

Basketball-U-14 Gold

Kho-Kho-U-19-Gold

Volley ball-U-19-Gold

Hockey-U-19-Gold

Basketball-3rd –U-14

Two girls Basket Ball U-14

  1. Muskan Kumari, VI B
  2. Somiya Azami, VI D

One girl Hockey U-14

  1. Sapna Kumari, VI-C

One girl Hockey U-19

  1. Laxmi, (SS) IX E

One girl Basketball U-14 selected for (Indian Camp)

                                                                                                                   

Total Participation in Regional Level-163

Total participation in National Level-40

Total participation in SGFI Level-2

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                    

 
RESULT OF FIRST SHIFT IS 100 %. IN SCIENCE STREAM 100 %(T-107 & P-107) COMMERCE 100 %( T-38 & P-38) HUMANITY 100%(T-47 & P-47). IN SECOND SHIFT RESULT IS 98.86 %. SCIENCE 100%(T-46 & P-46), COMMERCE 97.6%(T-42 & P-41). GAURAV KUMAR SINGH IS TOPPER IN SCIENCE(93.8 %), OM SINGH IS TOPPER IN COMMERCE(93.8%), & ANURADHA PATEL IS SCHOOL TOPPER (96.6% HUMANITY). PRINCIPAL AND STAFF MEMBERS CONGRATULATE THE TOPPERS STUDENTS & ALL THE STUDENTS FOR THEIR GRAND SUCCESS IN THE CBSE BORD EXAMINATION OF CLASS XII.